تلفن: 22584258
تست1
کد مقاله: 229 NewsCounter تعداد بازدید : 829

پروژه تجاری اداری در حال ساخت تهران مجتمع تجاری اداری پروژه هزاره سوم(میلینیوم)


برجهای هزاره سوم (میلینیوم) یکی از عظیم ترین سازه های اسکلت فلزی خاور
میباشد

پروژه هزاره سوم، تولد یک رویا

ساخت پروژه هزاره سوم یا همان برج میلینیوم در اواخر سال ۱۳۸۱ آغاز شد. کل زیربنای این برج ۱۲۳ هزار مترمربع بود که مقرر شد در ۹ فاز و ۳۴ طبقه با ارتفاعی در حدود ۱۲۰ متر ساخته شود. این پروژه دارای آپارتمان‌های مسکونی متنوعی با مساحت‌های ۹۰ متر، ۱۹۰ متر و پنت‌هاوس‌های ۴۰۰ و ۷۵۰ متری است. همچنین در مجموعه، امکاناتی از قبیل سالن‌های ورزشی، استخر و سونا در نظر گرفته شده است. از کل ۳۴ طبقه برج، ۲۸ طبقه آن مسکونی، ۲ طبقه آن تجاری و ۴ طبقه دیگر پارکینگ‌های مجموعه است.

شاهکاری به نام میلینیوم

هر کسی که به اسکلت عظیم این ساختمان نگاهی بیندازد، فکر می‌کند، در این ساختمان عظیم‌الجثه مقادیر بسیاری فولاد استفاده شده اما جالب است بدانید به گفته عنایتی، وزن اسکلت برج تنها در حدود ۱۳ هزار تن برآورد می‌شود. در واقع به ازای هر متر مربع از این ساختمان تنها ۱۰۵/۰ تن فولاد به کار رفته‌است. یک ساختمان عادی در اندازه برج میلینیوم ۱۶ هزار تن وزن دارد، درنتیجه برج میلینیوم از نظر سازه، در مقابل یک ساختمان فولادی معمولی بسیار سبک محسوب خواهد شد. علت وزن کم این ساختمان نسبت به ساختمان‌های مشابه سیستم لوله‌ای سازه است که همانند استخوان پرندگان عمل می‌کند. این تکنولوژی با جانمایی المان‌های سازه‌ای در اطراف ساختمان، فضای بسیاری را در مرکز ایجاد کرده است. این امر مقدمات کاهش وزن ساختمان را فراهم خواهد ساخت.‌

برج میلینیوم تهران

پروژه میلینیوم در شهر تهران در منطقه شمال شهر احاطه شده توسط بزرگراههای همت در شمال، کردستان در شرق، حکیم (رسالت) در جنوب و چمران در غرب بنا گردیده است.

 • مشاور مادر : مهندسین مشاور مهان مه راز
 • مشاور ارشد سازه : دکتر سید رسول میرقادری
 • مشاور همکار سازه ساخت و نصب اسکلت و بازرسی جوش: مهندسین مشاور تدبیر ساحل پارس
 • مشاور همکار مطالعات ژئو تکنیک، طراح زهکش، nailing (پایدار سازی جداره) و کنترل کیفی بتن: مهندسین مشاور دریا خاک پی
 • مشاور، ناظر و طراح تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: شرکت مهندسین مشاور انرژی
 • کنترل کیفی مصالح: آزمایشگاه صنعتی امیر کبیر، آزمایشگاه متالوژی رازی، آزمایشگاه دانشگاه علم و صنعت، آزمایشگاه دانشگاه صنعتی شریف و آزمایشگاه بتن مستقر در کارگاه

مبانی سازه
در طراحی سازه برج به جهت ایجاد امکان طراحی در حد بسیار مطلوب و متنوع از سیستم لوله ای یا tube استفاده گردیده و سیستم کلاً مدولار با سلولهای 3m * 3m طراحی گردیده است. این در حالی است که برجهای جنوبی و شمالی متشکل از دو سیستم tube متداخل و برج میانی متشکل از 3 سیستم tube متداخل می‌باشند و تداخل این tube ها باعث شده تا سختی فوق العاده بالایی در این قسمت ها پدید آمده و لذا آسانسور و پله های فرار در این بخش تعبیه و طراحی شده است.
پی برج به صورت گسترده و یکنواخت با عمق 2 متر در سراسر پلان و زیر برج قرار گرفته است و کلیه بولت ها با سیستم rolling رزوه گردیده‌اند‌‌ . اسکلت فلزی ستونها با مقاطع (H) و چلیپا (Cross) طراحی و فولاد مصرفی در تنه ستونها تماماً از نوع ST-52 می‌باشند. این نوع فولاد به علت عدم تولید در داخل، از خارج از کشور تهیه گردید.
کلیه قطعات اسکلت فلزی دارای ساخت کارخانه‌ای هستند و به منظور بالا بردن ضریب اطمینان، تقریباً تمام جوشکاری اجزا در هنگام نصب کارگاهی حذف و به جای آن از پیچهای پر مقاومت و اتصالات عمدتاً اصطکاکی استفاده گردیده است.
سقف‌ها از نوع بتنی کامپوزیت و به ضخامت 10 cm در بالای تیرهای اسکلت فلزی اجرا می‌گردند که به سبکی وزن سازه بسیار کمک می‌کند.
کارگاه مجهز به تجهیزات ساخت و انتقال بتن ( بچینگ پلانت، میکسر، پمپ بتن و ... ) می‌باشد. از این‌رو کلیه بتن مصرفی کارگاه اعم از بتن مگر، فونداسیون، سقف‌ها و ... در محل تأمین می‌شود. کلیه مصالح حمل شده به کارگاه آزمایش می‌گردند. درکارگاه ساخت با وجود یک اکیپ (Q.C) تمام آزمایش‌های مربوط به جوش نظیر بازدید چشمی (V.I)، رنگهای نافذ (P.T)، ذرات مغناطیسی (M.T)، اولتراسونیک (U.T) و رادیو گرافی (R.T) انجام می‌گردد. مضافاً اینکه نظر به وجود اتصالات پیچ، مهره و واشر برابر استاندارد DIN کلیه آزمایشات مربوط به این گروه با توجه به رده انتخاب پیچ در Grade 10.9 نیز بر روی آنها مطابق با استاندارد، DIN6914، DIN6415 و DIN6916 ، ترکیب شیمیایی کوانتومتری، سختی سنجی، میکرو سختی سنجی، کنترل ابعادی، کشش کلگی، آزمایش proof، کشش و... صورت می‌پذیرد. در کارگاه نصب نیز پیش تنیدگی اتصالات با دستگاههای ایمپکت، مالتی پلایر و ترکمتر انجام و دستگاه‌ها جهت کالیبراسیون مرتباً ارسال می‌گردند. مضافاً اینکه از واشر D.T.I نیز برای این مورد بهره برده شده است.
کلیه استاندارد های AWS، AISC در ساخت و نصب اسکلت رعایت می‌گردند.
جهت بستن قطعات اسکلت از 1750000 قطعه پیچ و مهره و واشر در سایزهای 16، 18، 20، 22، 24، 27، 30 استفاده شده است.
وزن ساختمان شامل پی، اسکلت و بتن سقف‌ها حدود 65000 تن می‌باشد. که از ساختمان‌های بتونی مشابه بسیار سبکتر و بالطبع در برابر زلزله به دلیل سبکی مقاوم‌تر است .
تعداد ستون های پروژه در 5 تیپ C1 تا C5 به تعداد 1704 عدد می‌باشد.
حجم بتن پی حدود 9000 متر مکعب و حجم بتن سقف‌ها و پله ها حدود 10000 متر مکعب می‌باشد.
آرماتور مصرفی پی 900000 کیلوگرم و آرماتور مصرفی سقف‌ها و پله ها حدود 1500000 کیلوگرم می‌باشد.
تعداد بولت های شاقول و کارگذاشته شده در پی 2576 عدد و مهره‌های اتصال آنها 5152 عدد می‌باشد.
استفاده از مواد منحصر به فرد در سیستم اطفاء حریق به گونه‌ای که در پارکینگها از مواد مقاوم در برابر آتش سوزی‌های هیدروکربنی و در طبقات از رنگ‌های منبسط شونده مطابق با استانداردهای BS، NFPA و NEN بهره برده شده است.
طراحی و اجرای سیستم B.M.S به منظور کنترل و صرفه جویی انرژی.

مشخصات پروژه :

 • مساحت زمین: 15200 مترمربع
 • مساحت کل بنا: 123000 متر مربع
 • مساحت فضای سبز، زمین بازی و دسترسی ها: حدود 12000 متر مربع
 • تعداد طبقات: 34 طبقه، 4 طبقه پارکینگ، 2 طبقه تجاری
 • مشخصات فنی سازه: اسکلت فلزی پیچ و مهره ای با سیستم لوله ای همراه با مهاربندهای همگرا
 • مشخصات فنی سقف ها: کامپوزیت شامل پروفیل نیم پهن 300 میلیمتری و دال بتنی 100 میلیمتری
 • مشخصات فنی پی: رادیه ژنرال به ضخامت 2 متر

 

به کمک بانک اطلاعات ساختمانهای درحال ساخت لیدوبین، علاوه بر دسترسی به اطلاعات این پروژه، به بانک اطلاعات ساختمان سازان تهران و پروژه های ساختمانی، امکان ارسال پیامک تبلیغاتی از طریق پنل پیامک رایگان به شماره تلفن سازندگان ساختمان تهران برایتان فراهم است.
پیشنهاد می گردد اطلاعات پروژه در حال ساخت 
لسکون را هم مطالعه نمائید.